Ранок починається не з кави, а з світанку - коли потужні «люменовати» сонячної енергії заливають горизонт. У цей момент світ освітлюється приємним теплим сонячним світлом з колірною температурою 3400 кельвінів.
Дана стаття присвячена терміну «колірна температура», характеристикам і особливостям цього параметра. Ви навчитеся візуально відрізняти теплі відтінки від холодних, і зрозумієте природу їх виникнення. Отримані знання допоможуть організувати правильне і комфортне освітлення будинку, в офісі, в навчальному закладі, та інших приміщеннях, де колір світіння має значення.
З чого починається колірна температура
Ще в дитинстві багатьом було незрозуміло, чому один і той же вогонь в різних джерелах світить різним кольором: сірник горить жовтим, газ - синім, а полум'я багаття переливається від зелено-блакитних відтінків до оранжево-жовтих. Секрет простий: там, де колір вогню синій, полум'я найгарячіше.
Відповідність між температурою джерела світла і кольором світіння висловлює термодинамічна температура. Одиницю виміру цього явища присвоїв Лорд Кельвін, математик, відомий серед вчених під ім'ям Вільям Томсон. З тих пір колірна температура вимірюється в Кельвінах (К) і має високе значення при виборі світильників.
Початок відліку температурної шкали кольору починається з абсолютного нуля - 0 кельвінів або мінус 273,15 ° за Цельсієм.
Щоб вручну виміряти колірну температуру світлоджерела, потрібно всього лише дізнатися його температуру нагрівання і до отриманого значення додати 273. Наприклад, готується в духовці пиріг нагрівся до 182,6 ° С. Рахуємо: 182,6+237,15=419,75 (К).
За шкалою Кельвіна видимі світлові випромінювання починаються від температури 800К. Тобто неозброєним поглядом не можна насолодитися світлом, що виходить від нашого пирога. Але можна побачити спектр випромінювань за допомогою систем нічного бачення.
Абсолютний нуль - самий початок шкали - це повна відсутність будь-яких ознак кольору, світла і тепла з точки зору термодинаміки. Тіло в стані «абсолютно чорний» на 100% поглинає все падаюче на нього світло. У природі абсолютно чорне тіло можна зустріти хіба що на просторах космосу.
Те, що наш зір визначає чорним кольором - фарба, футболка або кішка, насправді не абсолютно чорне. Ці предмети теж відображають світлові промені, але гірше.
Колірна температура в реальному житті
Як правило, саме творчі люди більше за інших пов'язують робочу діяльність з кольором, світлом і їх відтінками. Решта рідко замислюються про те, який світло краще - тепле або холодне, синювате, жовте або біле.
Ось кілька випадків, коли колірна температура може реально вплинути на результат роботи:
-
Баланс білого. Ми лише поверхово знаємо про особливості цьго налаштування фотокамери, фотографи знають про нього практично все. Налаштування балансу білого коливаються за шкалою Кельвіна від пурпурно-червоного до полярно-синього, надаючи зображенню відповідний відтінок. Де працює баланс білого:
- Професійна фотозйомка;
- Ретуш фотографій;
- Фотофільтри для селфі і оптимізації домашніх фото;
- Графічний дизайн - ПК програми.
- Вплив колірної температури на психосоматику людини. Це працює на кожному кроці, де бувають масові скупчення людей - стадіони, магазини, ресторани, офіси, школи, дитячі садки. Для таких місць дизайнери і проектувальники свідомо вибирають певні відтінки світла.
- Передача кольору – це наслідки колірної температури. Чим більше наближений до денного світла колір світіння, тим точніше світло передає реальні кольори навколишніх предметів. Це актуально в друкарнях, на текстильних заводах, в салонах краси, весільних салонах і т.д.
- Кіноосвітлення – це не тільки пронизливо білі прожектори на знімальних майданчиках, а й софіти в театрах, цирку, на тимчасових сценах. Вони створюють урочисто святкову, концертну атмосферу, а також допомагають досягти бажаних ефектів на кіноплівці.
- Спецлампи – теплі і гарячі кольори для штучного освітлення рослин. Такі колірні температури сприятливі для фотосинтезу і стимуляції росту.
Температура світла світлодіодних ламп
Світлодіодні джерела світла відкрили великі можливості багатьом дизайнерам, психологам і маркетологам. Адже тепер ми можемо вибирати, з яким відтінком використовувати світлодіодну лампу - жовтим, холодним або денного світла.
Виробники класичних світлодіодних ламп прагнуть до виробництва нейтрально білих ламп з незначними відхиленнями від температури в 5000К.
Дизайнерські лампочки бувають які завгодно - і кольорові, і з імітацією натрієвих ліхтарів, і синюваті начебто ртутні. Такі використовують в дизайнерських інтер'єрах - в кафе, лобі готелів та інших місцях, де важливо підкреслити атмосферность і стиль дизайну.
Інша справа, коли мова йде про освітленість робочих місць. Для цього існують норми і правила, описані в СНиП II-4-79. Для освітлення робочих зон прийнято використовувати світильники з колірною температурою 4000-5000К, що характеризується як теплий або нейтральний білий колір, денне освітлення. Таке світло сприятливе для дорослих і безпечне для дітей.
У приміщенні з теплим або нейтральним білим світлом у людей краще концентрується увага, тонізується свідомість і народжуються геніальні ідеї - що вельми корисно в робочому або навчальному процесі.
Теплий жовтий, його ще називають приглушеним, ідеальний для створення заспокійливої, романтичної атмосфери. У такому світлі легше розслабитися, відпочити. У малогабаритних квартирах комбінують освітлення: основне - біле, і вечірнє - жовте, для розслаблення в кінці дня.
У громадських санвузлах, басейнах, а також аптеках і супермаркетах увагу на оточення акцентують за допомогою холодних відтінків.
Яка колірна температура краще для очей
На щастя, для любителів незвичайних дизайнів і експериментів з освітленням, колірна температура не впливає на зір. На зір впливає стробоскопічний ефект і яскравість лампи, а також освітленість.
Те, яким кольором світла залито приміщення, безпосередньо впливає на поведінку людей в цьому приміщенні. Перевірте це самі, по черзі відвідуючи нічний клуб, аптеку і ресторан.
Ви помітите: з аптеки (лікарні або магазину) хочеться скоріше піти в більш приємне місце через занадто різкого, яскравого і навіть трохи синього світла. У кафе, ресторані або театрі відвідувачі відчувають себе як вдома завдяки затишній атмосфері. У нічному клубі або на концерті відчувається емоційний підрив, а потім різка втома - і все завдяки потужним стробоскопам, різнобарвним софітам і непроглядній темряві позаду освітлених зон.
Володіючи такими знаннями, покупець відчує себе експертом в світлотехнічній продукції і зможе без проблем поставити менеджеру завдання на підбір необхідної лампи або світлодіодного світильника.
Заходьте до нас на сайт, будьте в курсі поточних акцій, і робіть замовлення на світильники з правильною колірною температурою.
- Комментарии