Вуличне освітлення бере свій початок в XVII столітті. У 1668 році в Амстердамі Ян Ван дер Хейден, організатор міської пожежної охорони, запропонував встановити вуличні ліхтарі освітлення, щоб ночами городяни не падали в канави, для боротьби зі злочинністю і полегшення гасіння пожеж. В результаті в місті була проведена установка стовпів з двома з половиною тисячами масляних ліхтарів . Ліхтарі системи Ван дер Хейдена використовувалися в Амстердамі до 1840 року, після чого їх замінили на більш сучасне освітлювальне обладнання.
Сучасне вуличне освітлення можна розділити на два типи - основне і декоративне. Метою основного освітлення є забезпечення безпеки руху на вулицях міста. І пішоходи, і водії транспортних засобів потребують висвітлення доріг і тротуарів в темний час доби. Як показує практика, на добре освітлених ділянках доріг значно знижується ймовірність дорожньо-транспортних пригод. За аналогічних умов, це становить близько 30% у порівнянні з неосвітленими ділянками.
Головним представником джерел основного вуличного освітлення є консольні вуличні світильники, простіше кажучи, ліхтарі. Їх потужність розраховується спеціальним чином, щоб вони давали досить світла, і в той же час, не засліплювали учасників дорожнього руху. Відповідно до рекомендацій фахівців, яскравість світіння вуличних світильників вибирають в залежності від інтенсивності вуличного руху. І чим активніше рух, тим яскравіше повинно бути освітлено цю ділянку дороги. Велика увага при цьому приділяється питанню правильного розташування освітлювальних установок. Це теж впливає на якість освітлення.
Не слід залишати без уваги і такі джерела основного вуличного освітлення, як прожектори. Ось тільки освітлюють вони, як правило, не самі дороги, а автостоянки і деякі інші прилеглі до вулиць об'єкти, які потребують охорони. Яскравий спрямований промінь світла дозволяє побачити будь-який небажаний рух там, де його не повинно бути. В сучасних прожекторах зазвичай використовують натрієві, металгалогенні і ртутні лампи високого тиску.
Особлива категорія світильників, які також забезпечують вуличне освітлення - це так звані декоративні світильники. Якщо при основному вуличному освітленні ми маємо справу з сухою доцільністю, за якою стоять тільки цифри і науковий розрахунок, то при декоративному (або архітектурному) вуличному освітленні акценти дуже сильно зміщуються в іншу сторону. Тут на перше місце виходить мистецтво управління світловими потоками і здатність людського розуму творити прекрасне.
Характерною особливістю вуличних світильників є їх підвищений захист від зовнішнього впливу цілого ряду несприятливих факторів. Ворогами всіх світильників зовнішнього освітлення є сильний вітер, дощ, град, пил і сильні перепади температур. З цих причин такі вироби випускають з великим запасом міцності, в самій конструкції передбачаються такі інженерні рішення, які дозволяють вуличним світильникам віддано служити нам довгі роки.
- Комментарии