Світлодіоди вже давно завоювали ринок освітлення завдяки своїй енергоефективності, довговічності та яскравому світлу. Однак, незважаючи на всі плюси, світлодіодна продукція має свої недоліки, про які варто знати перед покупкою. Так, вони можуть працювати десятиліттями, але є нюанси, які можуть неприємно здивувати.
Виробники світлодіодних світильників «не приховують» їхні недоліки, сміливо заявляючи про їх високу вартість та великі розміри. Ми всупереч усьому розповімо реальну, «голу» правду про всі особливості напівпровідникових світильників. Як ці недоліки виявляються, за яких умов і як їх уникнути.
Як здешевлення виробництва впливає на якість?

Перша особливість світлодіодних ламп (а також led стрічок і матриць) – всі вони зроблені в Китаї. Навіть найдорожчі та найпопулярніші. Навіть ті, реклама яких зустрічається щокроку. Цей факт впливає на все: від якості матеріалу до тривалості експлуатації приладу.
Горезвісне китайське виробництво завжди прямолінійне: вони намагаються максимально здешевити собівартість продукції, що позначається на її якості.
Формула проста: чим більше виробник закладає грошей у виробництво, тим якісніший товар на виході.
Як відрізнити: хорошу світлодіодну продукцію завжди видно за сертифікатом, варто лише попросити продавця надати відповідний документ.
Порада: звертайте увагу на ціну, не піддавайтеся підозріло низьким цінникам і не соромтеся перевіряти сертифікат відповідності продукції нормам та стандартам ГОСТ.
Як швидко світлодіоди втрачають ефективність
Термін служби – ця технічна характеристика вражає своїми оптимістичними прогнозами: 50 тисяч годин, 60-70 і більше, наскільки вистачить фантазії. Реальні дані показують зворотну ситуацію: згодом, а точніше після 17-18 тисяч годин використання (десь третина всього терміну) яскравість свічення падає – починається деградація світлодіодів. Люмінофор відшаровується та згортається, знижуючи якість роботи всієї матриці.
Причини, через які відбувається деградація освітлювальних властивостей:
- Фактичні показання струму в рази перевищують допустимі;
- Недостатнє охолодження світлодіодів.
Довіряти характеристикам, зазначеним на упаковках, все ж таки варто. Вони показують, скільки прослужить світлодіодний світильник за умови його включення на 3-4 години на добу. Якщо в планах стоїть освітлення 8-9 годин на день і більше, діліть характеристики на два. Вийде близько 30 тисяч годин, а це приблизно 9 років. Але так довго ще не тестували жодну світлодіодну лампочку.
На виправдання світлодіодних світильників варто відзначити: лампу розжарювання доведеться викинути вже через рік чи два. А світлодіодну можна встигнути навіть поміняти за гарантією, якщо вона раптово деградує без видимих причин.
Проблеми світлодіодного освітлення доріг
Коли йдеться про глобальний перехід на світлодіоди – не про домашнє чи офісне освітлення, а хоча б про міжміську автомобільну трасу, про економію навіть не варто й думати. Щоб повноцінно компенсувати світлодіодами, наприклад, 400-ватний натрієвий вуличний світильник, держава витратить не один мільйона гривень. Такі потужні вуличні світлодіодні світильники приблизно в 2-2,5 рази дорожчі за натрієві комплекти.
Коли намагаються схитрувати, купують менш потужні світильники, і в результаті виходить ось що:

- Світлового потоку недостатньо для суцільного освітлення дороги;
- Утворюються «сліпі зони», де світло одного ліхтаря не дістає до сусіднього;
- При швидкій їзді виникає ефект мерехтіння;
- У водіїв збільшується ризик бути засліпленим;
- Збільшується травмонебезпека машиністів поїздів та швидкісних електричок;
- Водій може не помітити пішохода, що виник у «сліпій зоні».
Це актуально для тих доріг, де норма освітлення прагне денного. Якщо освітлення умовне, наприклад, у житлових кварталах, де максимальна швидкість руху 20 км/год, там достатньо і недорогих 30-ватних світлодіодних консольних світильників. З ними справді можна заощадити.
Як розмір корпусу впливає на термін служби
Часто, намагаючись заощадити, електромонтажні компанії комбінують недорогі компактні корпуси із потужними великими лампами. Лампи стають або впритул з корпусом, або навіть упираються у відбивач. У результаті закладених у корпусі елементів, що охолоджують, стає недостатньо. А далі світильник регулярно перегрівається, що згодом і призводить до його виходу з ладу.
Це вкотре підтверджує міф про економію. Якщо не хочете платити двічі, не заощаджуйте при першій покупці та обмірковано зіставляйте розміри.
Ще трохи фактів про світлодіоди:

- Світлодіоди гріються, ще й як, тому важливо дотримуватися рекомендованих умов експлуатації, тоді перегрів не загрожує;
- Світильники LED так само залучають літаючих комах, як і інші джерела світла;
- З led продукцією дійсно можна заощаджувати, але в глобальних масштабах період окупності може затягтися на кілька років;
- Перехід по всьому світу на світлодіодне освітлення пов'язаний, в основному, з їхньою екологічністю та різноманітністю колірного спектру свічення;
- Світлодіодні лампочки та інші світильники менш уразливі до ударів, їх корпуси виготовлені з металу та пластику (а не зі скла, як інші);
- До 2030 року все світове освітлення буде світлодіодним – принаймні за версією фахівців із США.
Не забувайте заходити до нас в інтернет-магазин, щоб купити світлодіодні світильники Optima за вигідними цінами. З нашими світильниками Ви зможете заощаджувати, бути у тренді та своєчасно виконувати поставлені плани.
- Комментарии